Interaktivni portal je kreiran u cilju pružanja informacije o mapama pokrivanja mobilnih mreža u Srbiji svim zainteresovanim korisnicima. Korisnicima je omogućeno da dobiju prikaz mape pokrivanja za celu teritoriju Srbije, po tehnologiji po operatoru, i na taj način provere pokrivenost i nivo signala mobilnih mreža na lokacijama širom zemlje. Mape pokrivanja mobilnih mreža omogućiće korisnicima da steknu uvid u nivo pokrivenosti u mestima gde npr. žive ili rade. Takođe, pomoći će korisnicima pri donošenju odluke o izboru operatora, ukoliko je odluka zasnovana na predikciji raspoloživosti pokrivanja na određenom području ili izabranoj lokaciji.
Mapa pokrivanja prikazuje procenjeno pokrivanje signalom različitih tehnologija u spoljašnjim uslovima (outdoor pokrivanje) širom Srbije, kao i na određenim adresama ili koordinatama koje korisnici sami odaberu. Takođe, korisnici mogu da pretražuju i zumiraju određenu oblast ili adresu.
Prikazuje se jačina signala za sve mobilne operatore u rasponu karakterizacije: odlično, dobro, zadovoljavajuće i nezadovoljavajuće. Sa stanovišta pokrivenosti, legenda upućuje na sledeća uprošćena objašnjenja:
Imajući u vidu da su mape pokrivanja zasnovane na predikciji pokrivenosti, ne može se u potpunosti garantovati tačnost svih rezultata. Osim toga, kvalitet signala može biti dodatno degradiran uticajem sredine kroz koju se signal prostire, različitih objekata u neposrednom okruženju, trenutnog saobraćaja, odnosno opterećenja (zagušenja) u mobilnoj mreži itd. Uzevši sve ovo u obzir, može se reći da proračun daje dobru procenu nivoa signala, a za tačne rezultate neophodno je izvršiti merenja na konkretnoj lokaciji.
Mape pokrivanja mobilnih mreža nastale su korišćenjem podataka koje dostavljaju mobilni operatori. RATEL periodično dobija od svakog operatora tačno određene skupove podataka o mrežnoj arhitekturi. Nakon toga se alat za planiranje radio mreže koristi za obradu podataka i generisanje predikcije pokrivanja, koristeći RATEL-ov optimizovani predikcioni model u tandemu sa digitalnim modelom terena (DTM) i podacima o tipu zemljišta (clutter).
RATEL će redovno (kvartalno) ažurirati mapu, kako bi se reflektovale promene u pokrivanju nastale usled proširenja mobilnih mreža operatora.
Heder portala se sastoji od navigacionih tabova i podržava funkciju odabira prikaza kompletnog sadržaja stranice na željenom jeziku preko jezičkog bara.
Navigacija hedera (Slika 1.) se sastoji od četiri taba, od kojih je podrazumevani tab „Mapa“ čiji glavni sadržaj predstavlja mapa pokrivenosti signalom mobilne telefonije sa dodatnim UI komponentama. Prelazak u željeni tab ostvaruje se jednostavnim klikom miša, kada će glavni sadržaj taba biti prikazan. U zavisnosti od uređaja (desktop, laptop, mobilni telefon..) preko kojeg pristupamo portalu, navigacioni bar se prilagođava i adaptira na nivo podržane rezolucije pristupnog uređaja (Slika 1. )
Odabir jezika vrši se preko jezičkog bara klikom ili odabirom iz padajućeg menija željenog jezika na kome želimo da bude prikazan glavni sadržaj. U zavisnosti od uređaja (desktop, laptop, mobilni telefon...) preko kojeg pristupamo portalu, jezički bar se prilagođava i adaptira na nivo podržane rezolucije pristupnog uređaja (Slika 2).
Mapa se sastoji od dva panela – funkcionalni i navigacioni, filter sekcije i palete mape (Slika 3.).
Funkcionalni panel je UI komponenta mape koja obezbeđuje različite funkcije pri radu sa mapom. U zavisnosti od rezolucije pristupnog uređaja funkcionalni panel može biti horizontalan ili vertikalan (Slika 4.).
Funkcionalni panel obezbeđuje sledeće funkcije:
Za preuzimanje podataka/izveštaja o pokrivenosti u okviru bočnog bara „Statistika“ (Slika 7.):
Svi izveštaji su prikazani na jeziku koji je odabran unutar hedera mape. Odabir jezika opisan je u poglavlju Korišćenje navigacije u hederu i odabir jezika.
Navigacioni panel mape (Slika 10.) je UI komponenta namenjena za navigaciju na mapi sa standardnim funkcijama.
Navigacioni panel podržava sledeće funkcije:
Filter sekcija mape je UI komponenta koja pruža sledeće mogućnosti:
Paleta mape je UI komponenta koja predstavlja paletu predefinisanih vrednosti signala po kriterijumima za odgovarajuće boje. Može biti pozicionirana horizontalno ili vertikalno u zavisnosti od rezolucije i orijentacije pristupnog uređaja (Slika 13.).
Ukoliko želimo da izvršimo poređenje kvaliteta signala mobilne telefonije između operatora (ili po tehnologiji) potrebno je izvršiti sledeće korake: