Интерактивни портал је креиран у циљу пружања информације о мапама покривања мобилних мрежа у Србији свим заинтересованим корисницима. Корисницима је омогућено да добију приказ мапе покривања за целу територију Србије, по технологији по оператору, и на тај начин провере покривеност и ниво сигнала мобилних мрежа на локацијама широм земље. Мапе покривања мобилних мрежа омогућиће корисницима да стекну увид у ниво покривености у местима где нпр. живе или раде. Такође, помоћи ће корисницима при доношењу одлуке о избору оператора, уколико је одлука заснована на предикцији расположивости покривања на одређеном подручју или изабраној локацији.
Мапа покривања приказује процењено покривање сигналом различитих технологија у спољашњим условима (outdoor покривање) широм Србије, као и на одређеним адресама или координатама које корисници сами одаберу. Такође, корисници могу да претражују и зумирају одређену област или адресу.
Приказује се jaчина сигнала за све мобилне операторе у распону карактеризације: одлично, добро, задовољавајуће и незадовољавајуће. Са становишта покривености, легенда упућује на следећа упрошћена објашњења:
Имајући у виду да су мапе покривања засноване на предикцији покривености, не може се у потпуности гарантовати тачност свих резултата. Осим тога, квалитет сигнала може бити додатно деградиран утицајем средине кроз коју се сигнал простире, различитих објеката у непосредном окружењу, тренутног саобраћаја, односно оптерећења (загушења) у мобилној мрежи итд. Узевши све ово у обзир, може се рeћи да прорачун даје добру процену нивоа сигнала, а за тачне резултате неопходно је извршити мерења на конкретној локацији.
Мапе покривања мобилних мрежа настале су коришћењем података које достављају мобилни оператори. РАТЕЛ периодично добија од сваког оператора тачнo одређене скупове података o мрежној архитектури. Након тога се алат за планирање радио мреже користи за обраду података и генерисање предикције покривања, користећи РАТЕЛ-ов оптимизовани предикциони модел у тандему са дигиталним моделом терена (DTM) и подацима о типу земљишта (clutter).
РАТЕЛ ће редовно (квартално) ажурирати мапу, како би се рефлектовале промене у покривању настале услед проширења мобилних мрежа оператора.
Хедер портала се састоји од навигационих табова и подржава функцију одабира приказа комплетног садржаја странице на жељеном језику преко језичког бара.
Навигација хедера (Слика 1.) се састоји од четири таба, од којих је подразумевани таб „Мапа“ чији главни садржај представља мапа покривености сигналом мобилне телeфоније са додатним UI компонентама. Прелазак у жељени таб остварује се једноставним кликом миша, када ће главни садржај таба бити приказан. У зависности од уређаја (десктоп, лаптоп, мобилни телефон..) преко којег приступамо порталу, навигациони бар се прилагођава и адаптира на ниво подржане резолуције приступног уређаја (Слика 1. )
Одабир језика врши се преко језичког бара кликом или одабиром из падајућег менија жељеног језика на коме желимо да буде приказан главни садржај. У зависности од уређаја (десктоп, лаптоп, мобилни телефон...) преко којег приступамо порталу, језички бар се прилагођава и адаптира на ниво подржане резолуције приступног уређаја (Слика 2).
Maпа се састоји од два панела – функционални и навигациони, филтер секције и палете мапе (Слика 3.).
Функционални панел је UI компонента мапе која обезбеђује различите функције при раду са мапом. У зависности од резолуције приступног уређаја функционални панел може бити хоризонталан или вертикалан (Слика 4.).
Функционални панел обезбеђује следеће функције:
За преузимање података/извештаја о покривености у оквиру бочног бара „Статистика“ (Слика 7.):
Сви извештаји су приказани на језику који је одабран унутар хедера мапе. Одабир језика описан је у поглављу Коришћење навигације у хедеру и одабир језика.
Навигациони панел мапе (Слика 10.) је UI компонента намењена за навигацију на мапи са стандарним функцијама.
Навигациони панел подржава следеће функције:
Филтер секција мапе је UI компонента која пружа следеће могућности:
Палета мапе је UI компонета која представља палету предефинисаних вредности сигнала по критеријумима за одговарајуће боје. Може бити позиционирана хоризонтално или вертикално у зависности од резолуције и оријентације приступног уређаја (Слика 13.).
Уколико желимо да извршимо поређење квалитета сигнала мобилне телефоније између оператора (или по технологији) потребно је извршити следеће кораке: